Kurs szybowcowy

Kursy szybowcowe w Krośnie

Kurs szybowcowy organizowany jest kilka razy w roku i trwa około 3 tygodni. Potem można już latać samodzielnie pod okiem instruktora.

Na szkolenie szybowcowe może zapisać się osoba w dowolnym wieku, a pierwszy lot samodzielny może odbyć już po ukończeniu 14 roku życia. Zanim wzniesiesz się w powietrze, konieczne będzie jeszcze przejście badań lotniczo-lekarskich i spełnienie kilku innych warunków.

Nie możesz przeznaczyć całego tygodnia wolnego od pracy? W takim razie co sądzisz o kursie weekendowym? Latanie w każdą sobotę i niedzielę. Trwa to trochę dłużej – około 2 miesiące.

Zapisz się na szkolenie!

Kurs na szybowce – szkolenie teoretyczne

Szkolenie podstawowe na pilota szybowcowego III-klasy.
Szkolenie rozpoczyna się Teoretycznym Kursem Szybowcowym. Szkolenie teoretyczne obejmuje 60 godzin wykładów z następujących dziedzin lotniczych:

• Prawo lotnicze,
  • Ogólna wiedza o szybowcu,
  • Osiągi i planowanie lotu,
  • Człowiek – możliwości i ograniczenia,
  • Meteorologia,
  • Nawigacja,
  • Procedury operacyjne,
  • Zasady lotu,
  • Łączność,
  • Ogólne bezpieczeństwo lotów.

Wykłady prowadzą instruktorzy, którzy udostępniają wszelkie materiały do nauki. Wystarczy mieć z sobą zeszyt i długopis.

Zapisz się na szkolenie!

Wymagania przed rozpoczęciem szkolenia praktycznego

Warunki przystąpienia do kursu

• ukończone 14 lat życia w dniu pierwszego lotu samodzielnego,
  • poniżej wieku 18 lat potrzebna jest pisemna zgoda rodzica lub opiekuna wyrażona w obecności notariusza, Szefa Wyszkolenia albo Kierownika Odpowiedzialnego
  • ukończony Teoretyczny Kurs Szybowcowy i zdany egzamin wewnętrzny,
  • obecność ucznia pilota na min. 75% wykładów,
  • pozytywne orzeczenie lekarskie klasy 1 lub 2 z badań wstępnych.

Szkolenie szybowcowe – badania medyczne

Specjalistyczne ośrodki to:

• Główny Ośrodek Badań Lotniczo-Lekarskich we Wrocławiu,
  • Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej w Warszawie,
  • Specjalistyczna Przychodnia Lekarska PLL Lot w Warszawie,
  • Lekarze Orzecznicy ULC.Adresy na stronie ULC.

Koszt badań to około 150-300 zł. Lekarze orzecznicy wydają orzeczenia lekarskie 1 i 2 klasy. Przed wizytą należy wykonać we własnym zakresie następujące badania: morfologia, badanie moczu, badanie okulistyczne, badanie laryngologiczne, EKG klatki piersiowej, osoby po 40 roku życia zawartość cholesterolu.

Kurs szybowcowy – szkolenie praktyczne

Po zakończeniu szkolenia teoretycznego można rozpocząć szkolenie praktyczne. Większość uczniów opanowuje podstawowy pilotaż szybowcowy po 50-60 lotach z instruktorem, i 10 lotach samodzielnych w łącznym czasie około 4-5 godzin lotu.

Większość uczniów do opanowania podstawowego pilotażu szybowcowego potrzebuje:

• 50-60 lotów z instruktorem
  • 10 lotów samodzielnych
  • Łączny czas lotu samodzielnego to około 4-5 godzin.

Szkolenie praktyczne kurs trwa zwykle 2-3 tygodnie w zależności od pogody na lotnisku w Krośnie. Można też wybrać tryb weekendowy.

Zagadnienia kursu praktycznego:

• przygotowanie szybowca do startu,
  • start za samolotem,
  • nauka startu za wyciągarką,
  • lot po kręgu nadlotniskowym,
  • podstawowe manewry,
  • lądowanie,
  • sytuacje niebezpieczne podczas startu i w trakcie lotu,
  • postępowanie w sytuacjach awaryjnych.

Szkolenie szybowcowe Krosno

Po pozytywnie ukończonym szkoleniu za wyciągarką uczeń – pilot może dalej rozwijać umiejętności lotnicze, zdobywać wiedzę i uprawnienia szybowcowe (celność lądowania, nauka wykorzystywania wznoszeń termicznych, start na holu za samolotem) w celu zdobycia Licencji Pilota Szybowcowego SPL.

Warunki do zdobycia Licencji Pilota Szybowcowego SPL:

Osoba dążąca do uzyskania licencji SPL musi mieć zaliczone co najmniej 15 godzin szkolenia w locie na szybowcach lub szybowcach z napędem, w tym co najmniej:

• 10 godzin szkolenia z instruktorem
  • 2 godziny czasu lotu samodzielnego pod nadzorem
  • 45 startów i lądowań
  • 1 samodzielny lot nawigacyjny na odległość co najmniej 50 km lub jeden lot nawigacyjny z instruktorem na odległość co najmniej 100 km.

Nasze szybowce

SZD50-3 Puchacz

Doskonały dwuster do szkolenia ponad podstawowego (do nauki akrobacji podstawowej, lotów bez widoczności, lotów halniakowych i chmurowych) konstrukcji laminatowej.
Nasz Aeroklub jest w posiadaniu dwóch egzemplarzy.

Rozpiętość skrzydeł: 16,67 m
Długość: 8,38 m
Wysokość: 2,04 m
Pow. Skrzydeł: 18,16 m2
Ciężar własny: 368 kg
Ciężar całkowity: 570 kg

SZD-9 bis Bocian

Bardzo poprawny w pilotażu dwuster uczący prawidłowych nawyków u młodych pilotów. Jest wykorzystywany jako jeden z podstawowych szybowców dwumiejscowych do szkolenia podstawowego.

W posiadaniu naszego Aeroklubu są dwa szybowce tego typu.

Rozpiętość skrzydeł: 18,1 m
Długość: 8,02 m
Wysokość: 1,8 m
Powierzchnia skrzydeł: 20 m2