Spadochronowa

Historia sekcji spadochronowej

Sekcja powstała w roku 1954 – wówczas grupa spadochroniarzy pod kierownictwem inst. Tadeusza Kilara wykonała 123 skoki. W następnych latach systematycznie wzrastała ilość szkolonych spadochroniarzy, oraz wykonywanych skoków. W tym okresie do wywożenia skoczków używana samolotów typu CSS-13, które oprócz pilota zabierały jednego spadochroniarza.

Do skoków używano spadochronów LL-8, ST-1 i PD-47. W roku 1964 do Krosna przeniesiono ze Strzebiolina Morskiego Centrum Wyszkolenia Spadochronowego. Zadaniem Centrum było szkolenie skoczków dla potrzeb Wojsk Powietrzno-Desantowych (około 2000 osób rocznie), szkolenie i trening członków Spadochronowej Kadry Narodowej i szkolenie wyczynowe skoczków z Aeroklubów regionalnych, oraz organizowanie kursów instruktorów spadochronowych. Spowodowało to ogromny wzrost ilościowy i jakościowy szkolenia spadochronowego w Krośnie, umożliwiła to powstała baza materialna – 10 instr. Spadochronowych, 8 układaczy spadochronów, kilkadziesiąt pracowników pionu administracyjnego i technicznego, 3 samoloty An-2 i kilkadziesiąt spadochronów.

Wzrost ten spowodował też intensyfikacje szkolenia sekcji spadochronowej Aeroklubu Podkarpackiego, która od roku 1965 wykonywała 1000 – 2500 skoków w jednym sezonie. Ponieważ ilość przeszła w jakość, Krosno stało się jednym z najbardziej liczących się ośrodków sportu spadochronowego w Polsce.

Dowodem tego było zajmowanie przez Krosno w latach 1964-1975 miejsca w pierwszej trójce klasyfikacji zespołowej Spadochronowych Mistrzostw Polski, oraz sukcesy indywidualne krośnieńskich spadochroniarzy. Najważniejsze z nich to tytuły Mistrzów Polski: Stefana Czerwonki (dwukrotnie) Stanisława Sidora (dwukrotnie) Józefa Łuszczkiego i Andrzeja Halika, sukcesy te osiągnęli, reprezentując kluby wojskowe. Należy także odnotować udział w Spadochronowych Mistrzostwach Świata, na których barwy narodowe reprezentowali: Stefan Czerwonka (dwukrotnie) Andrzej Zalasiński, Zbigniew Dzius, Józef Łuszczki, Stanisław Sidor – zdobył w 1974 r. złoty medal w skokach na celność lądowania, Wiesław Szelc – zdobył w 1976 srebrny medal w skokach grupowych na celność lądowania i Adam Glazar. Mistrzowie Polski Juniorów Tadeusz Wieczorek 1964 r. Stanisław Sidor 1968 r. Jacek Zych 1993r.

Osiągnięcia sekcji

Oprócz tego spadochroniarze z Krosna zwyciężali w ogólnopolskich i regionalnych zawodach spadochronowych. Osobną kartką sukcesów sportowych było ustanowienie kilkudziesięciu rekordów Polski w skokach na celność lądowania indywidualnych i grupowych – w tym dwóch rezultatów lepszych od aktualnych rekordów świata.

W skokach na celność lądowania wyróżniającym się skoczkiem z Krosna był Jerzy Dudek (członek Spadochronowej Kadry Narodowej). W roku 1989 władze wojskowe rozwiązały umowę o szkolenie skoczków dla potrzeb WPDcs – efektem tego była likwidacja Centrum Wyszkolenia Spadochronowego w Krośnie i poważne ograniczenia działalności Sekcji Spadochronowej Aeroklubu Podkarpackiego z powodu braku środków materialno-finansowych.

Na zakończenie parę danych liczbowych:

• sekcja w latach 1954 do 2004 wykonała 54 tys. 500 skoków,
  • wyszkolono do III kl. – 204 skoczków, do I kl. – 75 skoczków,
  • zdobyto 176 odznak brązowych, 130 odznak srebrnych, 101 odznak złotych 21 odznak złotych z 3-ma diamentami.

Opracował Zenon Brongiel